Ad
Ad
Ad
Projekty domów

Piękny dom zaczyna się od dobrego projektu.

Pinterest LinkedIn Tumblr

Leopold Staff pisał w wierszu „Podwaliny”: „teraz budując zacznę od dymu z komina”. Jeśli tę metaforę spróbujemy przenieść na grunt budowania prawdziwych domów okaże się ona równie bogata w znaczenia. Budowanie domów należy zaczynać bowiem od określenia jaką atmosferę chcemy w nim stworzyć. Dlatego pierwszym krokiem po zakupie działki i zapoznaniu się z warunkami zabudowy jest wybór projektu domu. Pierwszy, wcale nie łatwy wybór to podział na projekty domów gotowe i indywidualne. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Projekt indywidualny, czy powtarzalny?

Nie ma się co oszukiwać, że gotowe projekty powtarzalne to duże oszczędności. Po pierwsze są znacznie tańsze, a co za tym idzie szeroko dostępne. Poza tym zawierają zwykle pełną dokumentację wystarczającą na relatywnie bezproblemowe prowadzenie prac budowlanych, wybierając więc projekt gotowy oszczędzamy także czas. Tu niestety kończy się przewaga jaką mają projekty domów jednorodzinnych z katalogów. Zwykle wymagają one adaptacji. Nie chodzi tu o to jakich zmian za zgodą autora projektu możemy dokonać aby dostosować dom do naszych potrzeb. Zwykle wymagają także uzupełnień i zmian w części instalacyjnej, która w tzw. gotowcach bywa słabo opracowana. Nawet jeśli nie chcemy wprowadzać w nim zmian musi on zostać zaadaptowany przez uprawnionego architekta do konkretnej działki oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie te kwestie nie dotyczą projektu indywidualnego, który od początku jest tworzony tak by spełniać powyższe warunki. Może się okazać, że koszty adaptacji gotowego projektu znacznie zbliżają go do projektu indywidualnego, który od początku jest krojony na naszą miarę uwzględniając zarówno nasze potrzeby jako rodziny jak i wymogi planu zagospodarowania na na danym terenie. Wybierając projekt indywidualny warto zapewnić sobie nadzór autorski projektanta, gdyż jeśli w realizacji pojawią się jakieś nieprzewidziane problemy będzie można rozwiązać je błyskawicznie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lub opracowaniu projektu? Najczęstsze błędy

Często patrzymy przede wszystkim na bryłę domu, na to jak będzie wyglądał z zewnątrz. To oczywiście niezmiernie istotne ale nie najważniejsze. Wybierając projekt lub zlecając jego stworzenie architektowi powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim układ wnętrza i funkcjonalność zaplanowanych tam pomieszczeń. Obrys domu powinien być możliwie kompaktowy i zwarty. Patrząc na układ wnętrza zwróćmy uwagę ile powierzchni jest rzeczywiście użytkowa a ile przeznaczone jest na schody i komunikacje.