Ad
Ad
Ad
Prawo

Kredyt 2% na budowę domu – co należy wiedzieć na ten temat?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Państwo polskie co chwilę pokazuje, że zależy mu na obywatelach, którzy zamiast cieszyć się własnymi nieruchomościami, żyją na wynajmie. Aby móc temu przeciwdziałać, opracowany został nowy program, który nosi nazwę “Bezpieczny Kredyt 2%“. Co należy o nim wiedzieć? Kto będzie mógł skorzystać z tego programu? Kiedy przewidziany jest start? Oto najważniejsze informacje odnoszące się do tego tematu.

Bezpieczny Kredyt 2% – czas start

14 kwietnia 2023 roku Sejm zdecydował, że program, za jaki odpowiedzialny jest PIS, będzie miał swój początek latem tego roku. Dokładnie 1 lipca 2023 roku przewidziany jest początek tego programu, który jak to można znaleźć w opisie, bazuje na ustawie “o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe”.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie każda osoba będzie mogła skorzystać z tego programu. Oto kryteria, jakie decydują o tym, czy ktoś z tego programu pomocowego będzie mógł skorzystać:

  • program dedykowany jest dla osób poniżej 45 roku życia,
  • osoby, jakie nie mają i nie miały w przeszłości mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • osoby, jakie nie mają i nie miały spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Do programu mogą także przystąpić małżonkowie, którzy mają co najmniej jedno wspólne dziecko. Jeżeli okaże się, że osoba, która ma w planach przystąpić do programu, w przeszłości miała okazję do tego, aby stać się nabywcą nieruchomości do zamieszkania (pomimo tego, że nie skorzystała z takiej okazji), nie będzie mogła w nim uczestniczyć. Co jeszcze należy wiedzieć na ten temat?

Jeżeli jeden z małżonków jest “majętny”, to nie ma opcji na to, aby skorzystać z takiego programu. Nic to nie da, że ta druga strona już do takiej grupy się nie zalicza. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy udział w posiadanej nieruchomości nie jest większy niż 50% oraz dom lub mieszkanie otrzymane drogą dziedziczenia.

Oprocentowanie w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2%

Jedna z najważniejszych kwestii – na jakie dokładnie kwoty mogą liczyć osoby przystępujące do programu? Oto:

  • 500 tys. zł dla osób, jakie są przed 45 rokiem życia,
  • 600 tys. zł dla małżeństwo z przynajmniej jednym, wspólnym dzieckiem.

Ważne jest to, że dopłata do takich kredytów będzie przewidziana tylko i wyłącznie do takiej formy, jeżeli będzie się miało do czynienia ze stałym oprocentowaniem. Co jest bardzo ważne to fakt, że dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie ustalana na podstawie różnicy “między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.”.

Przez dziesięć kolejnych lat, osoby decydujące się na udział w takim programie, będą mogły liczyć na wsparcie ze strony państwa – a dokładnie na opłaty, jakie będą przez nich przydzielane.

Na co można przeznaczyć pieniądze z programu Bezpieczny Kredyt?

Dużo mówi się o tym, że w dużej mierze ma się do czynienia z programem, który dedykowany jest dla osób przymierzających się do zakupu mieszkania. Mogą w nim także wziąć osoby, jakim marzy się własny dom. Pewnie wiele osób przeglądało już projekty domów parterowych, szukając idealnego dla siebie. Teraz będą one miały większą szansę na realizację swojego marzenia, możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego.

Warto zapoznać się z dokładnymi zapisami, jakie zawarte są w programie, aby mieć pełną świadomość co do tego, w jaki sposób będzie można przeznaczyć otrzymane środki. Tym bardziej że mowa tu też o takich sytuacjach, jak kupno nieruchomości gruntowej lub jej części, wykończenie domu. Co ciekawe, z możliwości tego programu będą mogły skorzystać nawet obcokrajowcy. Warunkiem jest jednak to, że musi być to osoba, która prowadzi gospodarstwo na terytorium Polski.

Okres kredytowania

Do otrzymania są spore sumy, jakie można przeznaczyć na wyznaczony cel. Warto jednak dodać, że należy zainteresować się okresem kredytowania, który jest bardzo ważny w tym całym programie. Minimum wynosi on całe 15 lat. Maksymalnie kredyt musi zostać rozłożony na 30 do 35 lat. Planowane jest to, że spłata ma się odbywać w ratach kapitałowych, jakie nazywane są również malejącymi. O oprocentowaniu była już mowa. Najważniejsza jest jednak ta informacja, że przez pierwszych dziesięć lat kredytobiorca będzie otrzymywał dopłatę z BGK. Ile dokładnie?

Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Będzie to uzależnione od tzw. wskaźnika kwartalnej stopy procentowej.

Co należy jeszcze wiedzieć, jeżeli chodzi o najważniejsze informacje? Oto ich garść:

  • maksymalna kwota wkładu własnego to 200 000 zł,
  • wartość nieruchomości nie będzie mogła być wyższa niż 700 000 zł lub 800 000 zł (połączenie kredytu oraz wkładu własnego),
  • w przypadku działki budowlanej, maksymalna wartość inwestycji ma wynosić ok. 1 mln złotych.

Dlaczego warto skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Wcześniej wymieniane były kwoty o dużej wartości. Takie, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Pomimo tego, że przez pierwszych dziesięć lat otrzymywać się będzie dopłaty, to i tak wiele osób może mieć obawy. Warto więc poznać zalety, jakie płyną dla osób, jakie zdecydują się na skorzystanie z tego programu.

Największą zaletą jest to, że przy takiej formie kredytu, klienci mają szansę na to, aby zyskać większą zdolność kredytową. Coś, co do tej pory znajdowało się poza ich zasięgiem możliwości finansowych, w końcu może się zmienić. Wiele osób uważa, że program Bezpieczny Kredyt 2% wymusza wzięcie zobowiązania z ratami malejącymi (nie ma innej opcji). Jednak nie można zapomnieć o tym, że otrzymuje on dopłatę, która sprawia, że jego zdolność kredytowa jest większa. Jaki z tego wniosek? Każdy kredytobiorca będzie w stanie poradzić sobie ze spłatą takich rat. W szczególności, jeżeli mowa jest o początkowych dziesięciu latach.

Nowy program a budowa domu

Pomimo tego, że program nie wszedł jeszcze w życie, to i tak słychać głosy, że może to być doskonałe rozwiązanie. W szczególności dla tych osób, jakie przymierzają się do budowy domu. Może trudno będzie im uzbierać na wkład własny. Całkiem możliwe, że nie będą oni musieli jednak tego robić. Jeżeli ktoś jest już posiadaczem działki budowlanej, to może ona stanowić wkład własny. Nie trzeba będzie zbierać dodatkowej sumy pieniędzy. W przypadku “Bezpiecznego Kredytu 2 proc.” wysokość wkładu własnego powinna wynosić standardowo 20%. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zostaną zastosowane dodatkowe zabezpieczenia, to wysokość może zostać obniżona do 10%.

Jeżeli ktoś był do tej pory posiadaczem działki budowlanej, ale nie miał pieniędzy na to, aby pójść o krok dalej, otrzymuje doskonałą szansę na to. Dzięki temu budowa domu jednorodzinnego będzie mogła  końcu ruszyć.

Budowa domu parterowego

Skoro już o budowie domu mowa, to czas spojrzeć na to, jak można do tego podejść. Dużym powodzeniem cieszą się projekty domów parterowych. Poniekąd wpływ mają na to koszty. W zdecydowanej mierze są one tańsze od tych, jakie mają piętra. Jak może wyglądać idealny dom parterowy?

Zwarta bryła

Tylko dzięki temu będzie można zadbać o to, aby układ domu pozostawał funkcjonalny. Nie można zapomnieć o tym, aby już podczas tworzenia projektu zachowane zostały odpowiednie proporcje pomiędzy częścią dzienną a częścią nocną. Dość często wybiera się projekty bazujące na literze “L”.

Rodzaj dachu

Często stosuje się dachy spadziste, jakie pozwalają na to, aby do domu wpuścić ogromną ilość światła dziennego. Można jednak pomyśleć o tym, aby przestrzeń znajdującą się pod dachem, zagospodarować, tworząc w tym miejscu funkcjonalne poddasze.

Optymalne nasłonecznienie

Ważne jest to, aby w każdym pomieszczeniu znalazło się przynajmniej jedno okno. Tak, aby nie było problemu z dostępem do światła dziennego. Tym bardziej że jego duża ilość może mieć wpływ na obniżenie rachunków za energię elektryczną. To właśnie dlatego buduje się dom na planie litery “L”, który pozwala na optymalny rozkład stolarki okiennej na całej powierzchni.

Strefy w domu

Dzieli się je na część dzienną oraz nocną. Warto zadbać o to, aby na stronie północnej lub wschodniej umieścić sypialnię. Na przeciwko warto umieścić część dzienną, np. salon, gdzie będzie możliwość zaproszenia gości. Pomiędzy powinna znaleźć się łazienka z holem, która stanowi bardzo wyraźną granicę pomiędzy tymi dwoma strefami.

Pomieszczenia pomocnicze

W głównej mierze mowa tu o: garażu, schowkach, kotłowni i spiżarni. Czy będą one potrzebne? Wszystko uzależnione jest od inwestora. Warto jednak spojrzeć na te pomieszczenia przyszłościowo, aby za kilka lat nie okazało się, że ktoś żałuje ich braku. Nawet, jeżeli na początku nie będą wykorzystywane, w przyszłości może się to zmienić.

Jak więc widać, istnieje realna szansa na to, aby w przyszłości móc zrealizować swoje marzenia. Nie tylko, jeżeli chodzi o zakup mieszkania, ale także budowę domu jednorodzinnego. Nowo powstający program, który został przegłosowany przez Sejm, otwiera wielu osobom furtkę w postaci dodatkowych środków pieniężnych na realizację swoich planów.