Projekty domów  – indywidualne czy gotowe?

Projekty domów

Decydując się na tak sporą inwestycję jaką jest budowa domu, stajemy również przed wyborem projektu budynku. Spośród dostępnych projektów domów, mamy możliwość wyboru projektu gotowego dostępnego w katalogach biur architektonicznych lub indywidualnego, sporządzonego przez architekta. Oczywiście obie opcje posiadają zarówno jasne i ciemne strony.

Jak dobrze wybrać między gotowym projektem domu a architektem?

Projekty domów gotowych są przede wszystkim sprawdzone. Mianowicie, projekt domu nie jest dostępny jedynie w formie dwuwymiarowej. Chcąc przekonać się jak projekt będzie wyglądał w rzeczywistości, zainteresowany może udać się na teren projektu już zrealizowanego. Daje to możliwość prognozowania kosztów budowy.

O koszcie budowy domu w jednym z serwisów budowlanych:

 „Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2015 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 205000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 360000 zł.” 

Tego typu projekt ma charakter uniwersalny, jest dostosowany do ogólnych potrzeb. Jest to zarówno wada jak i zaleta ponieważ, jeśli nie mamy większych wymagań takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne finansowo. Jednak wraz ze wzrostem wymagań, rośnie również cena projektu poprzez pojawienie się kosztów ewentualnej przebudowy. Ogólnie rzecz biorąc, gotowy projekt domu będzie tańszą alternatywą niż realizacja projektu indywidualnego, niemniej gdyby  wziąć pod uwagę koszt potencjalnej przebudowy, to w rezultacie różnica kosztów będzie niewielka.

Główną zaletą projektów domów indywidualnych, jest to że są dostosowane do potrzeb konkretnego klienta, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów przebudowy jak było w przypadku projektu z katalogu. Istotne jest również to, że w każdej chwili do projektu można wprowadzić drobne zmiany, nie wnoszące dodatkowych opłat za projekt, ale istotnych dla funkcjonowania potencjalnych mieszkańców. Niektóre biura architektoniczne oferują sporządzenie kosztorysu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaplanować budżet.