Jeśli należysz do osób, które dopiero planują zakup drzwi wewnętrznych, to mamy dla Ciebie ważną wiadomość: masz do wyboru całą paletę rozwiązań w tej kategorii. Z drugiej jednak strony zadanie, jakim jest dobór drzwi odpowiadających potrzebom domowników, nie należy do prostych. Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat drzwi wewnętrznych.
Drzwi wewnętrzne. Rodzaje
Generalnie, drzwi wewnętrzne dzieli się na następujące rodzaje:
- drzwi wewnętrzne rozwierane – klasyczna, najczęściej spotykana opcja. Drzwi rozwierane są otwierane bardzo prosto, tzn. poprzez uchylenie skrzydła,
- drzwi wewnętrzne składane – są to konstrukcje zbudowane z kilku panelami (są one połączone zawiasami),
- drzwi wewnętrzne przesuwne – drzwi, które montuje się na specjalnie przygotowanych do tego zadania prowadnicach. Drzwi wewnętrzne przesuwne otwiera się, przesuwając skrzydła wzdłuż ściany,
- drzwi wewnętrzne harmonijkowe – podobnie jak ich składane odpowiedniki, są one zbudowane z kilku paneli. Panele te nakładają się podczas otwierania, co swoim wyglądem przypomina harmonijkę (stąd właśnie pochodzi nazwa).
Choć najbardziej klasycznym wyborem są drzwi wewnętrzne rozwierane, to w szczególności w mniejszych pomieszczeniach warto zdecydować się na alternatywy, tzn. opisane wyżej składane, przesuwne lub harmonijkowe odpowiedniki. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ można w ten sposób wykorzystać dostępną przestrzeń w optymalny sposób. Dobrze widać to np. w przypadku drzwi harmonijkowych, które podczas otwierania się nie zajmują wiele miejsca.
Drzwi wewnętrzne przylgowe i bezprzylgowe. Czym się od siebie różnią?
Powyżej opisaliśmy pokrótce, jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny podział, jaki w praktyce się stosuje. Kolejna ważna klasyfikacja to bowiem podział na drzwi wewnętrzne przylgowe i bezprzylgowe. Co oznaczają oba te pojęcia? Już wyjaśniamy.
Różnic między konstrukcjami przylgowymi i bezprzylgowymi jest sporo. Najlepiej chyba będzie jednak skupić się na tym, że w obu rodzajach drzwi wewnętrznych układają się zawiasy. Jeśli chodzi o drzwi przylgowe, to zawiasy w nich są widoczne. Ba, można powiedzieć nawet, że pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale także służą jako ozdoby. Charakterystycznym elementem, jeśli chodzi o zawiasy w drzwiach wewnętrznych przylgowych, jest uskok (przylga — stąd właśnie pochodzi nazwa) znajdujący się na krawędzi skrzydła. Grubość takiej przylgi to zwykle od jednego do dwóch centymetrów.
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o drzwi bezprzylgowe, które mają to do siebie, że wyróżniają się ukrytymi zawiasami. Taki sposób ich ułożenia pozwala uzyskać znacznie bardziej jednolitą, a co za tym idzie — elegancką — powierzchnię, która bardzo dobrze wkomponowuje się w ościeżnicę. Nie jest to jednak reguła sine qua non, a praktyka pokazuje, że podczas przeglądania ofert drzwi wewnętrznych zapewne niejeden raz znajdziesz drzwi wewnętrzne bezprzylgowe z widocznymi zawiasami.
Estetyka to ważna, lecz wcale nie jedyna różnica, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne przylgowe i bezprzylgowe. Na jakie kwestie również należy zwrócić uwagę? Cóż, nie bez znaczenia jest:
- sposób montażu drzwi wewnętrznych,
- sposób regulacji zawiasów, nie zaś jedynie ich umiejscowienie.
Jeśli chodzi o wyżej wymienione kwestie, to pewne jest jedno: drzwi wewnętrzne przylgowe to konstrukcja, która zasadniczo jest bardziej przyjazna z punktu widzenia majsterkowiczów – dobrze widoczne i łatwo dostępne zawiasy to rozwiązanie, które mocno ułatwia instalację oraz ewentualne ich dopasowywanie w przyszłości. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku drzwi bezprzylgowych, których montaż wymaga znacznie większej precyzji, co sprawia, że nierzadko konieczne jest skorzystanie z usług oferowanych przez fachowca.
Które drzwi wewnętrzne są lepsze — przylgowe czy bezprzylgowe? Cóż, w praktyce nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ wiele w tej kwestii zależy po prostu od indywidualnych preferencji oraz potrzeb użytkowników. Mimo to można wskazać kilka ogólnych zasad. Przykładowo, jeśli jesteś osobą, która preferuje nowoczesny, to znaczy minimalistyczny wystrój wnętrza, idealnym wyborem będą standardowe drzwi wewnętrzne bezprzylgowe. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: ponieważ tego typu drzwi bardzo dobrze komponują się nie tylko ze stylem skandynawskim, ale także z aranżacjami charakterystycznymi dla stylu industrialnego czy eklektycznego. Ponieważ ich charakterystyczna, zlicowana powierzchnia prezentuje się elegancko, sprawia to, że architekci oraz projektanci wykorzystują takie konstrukcje w swoich projektach.
Nie bez powodu drzwi wewnętrzne bezprzylgowe montuje się również w pomieszczeniach biurowych, w tym również domowych gabinetach. Takie rozwiązanie, choć z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści, nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim, nie wolno zapominać, że drzwi wewnętrzne bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami są droższe oraz trudniejsze w montażu.
Z kolei jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne przylgowe, to jest to rozwiązanie, które można zdefiniować krótko, lecz dosadnie: ponadczasowa klasyka. Cechą charakterystyczną takich drzwi są, jak już wspomniano, widoczne zawiasy, co nie pozostaje bez wpływu na ostateczny wygląd skrzydła. Można takie drzwi znaleźć czy to w starych, utrzymanych w tradycyjnych domostwach, czy to w bardziej współczesnych lokalach. Drzwi wewnętrzne przylgowe bardzo dobrze wpasowują się w stylistykę:
- retro,
- rustykalną,
- angielską,
choć, jeśli efekt nie będzie odstraszający, można z powodzeniem zastosować je również w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Nie bez znaczenia jest również wspomniana już prostota podczas instalacji.
Drzwi wewnętrzne. W jaki sposób można dopasować do wnętrza?
Wiesz już, jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych. Teraz warto zastanowić się nad tym, jak dopasować drzwi wewnętrzne do danego pomieszczenia. Generalnie, w aranżacji nowoczesnych wnętrz stawia się przede wszystkim na minimalizm oraz prostotę. Nie inaczej jest w przypadku drzwi wewnętrznych. Sporym zainteresowaniem, jeśli chodzi o drzwi wewnętrzne, cieszą się drzwi ukryte w ścianach oraz stonowane barwy – od klasycznej bieli począwszy, przez naturalne odcienie brązu aż po elegancką czerń czy antracyt.
To oczywiście nie jedyne interesujące propozycje. Na popularności zyskują również drzwi szklane, które mogą stanowić interesującą alternatywę dla tradycyjnych, tzn. drewnianych odpowiedników. Praktyka pokazuje, że właściwie dobrane przeszklenia to rozwiązanie, dzięki któremu można:
- optycznie powiększyć przestrzeń,
- dodać całości aranżacji nowoczesnego charakteru.
Rzecz jasna, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że podczas wyboru drzwi wewnętrznych trzeba kierować się tylko i wyłącznie aktualnymi trendami, jakie panują w zakresie aranżacji wnętrz mieszkalnych. Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, jeśli chodzi o to, jakie drzwi wewnętrzne wybrać. Generalnie, warto trzymać się jednej, ogólnej zasady, tzn. patrzeć na drzwi wewnętrzne jak na integralny element aranżacji wnętrza, który ma za zadanie zapewnić spójność w wystroju pomieszczenia.
Drzwi w salonie w Białymstoku:
Insolut
ul. Św. Rocha 10/2
15-879 Białystok