Po pierwsze sam projekt powinien być dostosowany do wielkości działki i ukształtowanie terenu. Jest to ważne dlatego, ponieważ należy zachować odpowiednią odległość od sąsiednich nieruchomości. Tu, nie trudno o wybranie domu który nie będzie odpowiadał normom. Biura projektowe oferują gotowe projekty domów, mimo iż zdecydujemy się na najdroższy projekt, to nie daje nam gwarancji na to, że w warunkach naszej działki będzie on wyglądał równie pięknie jak w katalogu.
Następnie należy zastanowić się nad gabarytami domu. Wstępnie należy ustalić, czy dom ma być parterowy, jedno- czy dwupiętrowy, z zagospodarowanym poddaszem czy piwnicą. Ustalając ilość i wielkość pomieszczeń, warto również wziąć pod uwagę czy wybrana ilość będzie dla nas wystarczająca, by w rezultacie nie okazało się, że dom jest za mały. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że im większa powierzchnia, tym większe koszty realizacji projektu i wykończenia powierzchni.
Pozostając przy temacie powierzchni, powinniśmy przemyśleć kwestie dodatkowych, typowo funkcjonalnych przestrzeni. Mianowicie, chodzi o garaż. W projekcie można udostępnić garaż przylegający do domu lub wolnostojący. Jeśli posiadamy tylko jeden samochód nie ma potrzeby na inwestycje na osobny garaż, dzięki temu pozostawimy więcej przestrzeni, do zagospodarowania ogrodu.