Ad
Ad
Ad
Projekty domów

Projekty domów – czym kierować się wybierając projekt?

Pinterest LinkedIn Tumblr
Podstawą inwestycji, jaką jest budowa domu jest projekt, niezależnie od tego komu zlecimy jego wykonanie, ważne jest by spośród gotowych projektów domów wybrać taki dom, który będzie funkcjonalny, ergonomiczny, dostosowany do naszych potrzeb, nie tracąc przy tym uroku. Wbrew powszechnej opinii wybór projektu domu nie jest rzeczą łatwą, ponieważ jest zależny od wielu czynników, a poza tym jest to decyzja rzutuje na jakość poziomu życia.

Po pierwsze sam projekt powinien być dostosowany do wielkości działki i ukształtowanie terenu. Jest to ważne dlatego, ponieważ należy zachować odpowiednią odległość od sąsiednich nieruchomości. Tu, nie trudno o wybranie domu który nie będzie odpowiadał normom. Biura projektowe oferują gotowe projekty domów, mimo iż zdecydujemy się na najdroższy projekt, to nie daje nam gwarancji na to, że w warunkach naszej działki będzie on wyglądał równie pięknie jak w katalogu.

Następnie należy zastanowić się nad gabarytami domu. Wstępnie należy ustalić, czy dom ma być parterowy, jedno- czy dwupiętrowy, z zagospodarowanym poddaszem czy piwnicą. Ustalając ilość i wielkość pomieszczeń, warto również wziąć pod uwagę czy wybrana ilość będzie dla nas wystarczająca, by w rezultacie nie okazało się, że dom jest za mały. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że im większa powierzchnia, tym większe  koszty realizacji projektu i wykończenia powierzchni.

Pozostając przy temacie powierzchni, powinniśmy przemyśleć kwestie dodatkowych, typowo funkcjonalnych przestrzeni. Mianowicie, chodzi o garaż. W projekcie można udostępnić garaż przylegający do domu lub wolnostojący. Jeśli posiadamy tylko jeden samochód nie ma potrzeby na inwestycje na osobny garaż, dzięki temu pozostawimy więcej przestrzeni, do zagospodarowania ogrodu.